Výraznou změnu v systému přidělování městských bytů připravuje plzeňský magistrát. Nová pravidla by měla otevřít víc šancí zájemcům o cenově dostupné nájemní bydlení. Systém se má zpřehlednit a poskytnout úřadům informace o poptávce v různých skupinách obyvatel.

Zástupci magistrátu tvrdí, že zájem o bydlení v městských nájemních bytech v posledních letech výrazně vzrostl. Přičítají to nedostatku bytů na trhu i poměrně příznivé ceně nájemného 82 korun za metr čtvereční plochy.

Radní pro ekonomiku David Šlouf prohlásil, že základem nového sytému přidělování bytů ve vlastnictví Plzně bude registrace zájemců. Zároveň bude město na realitním portálu zveřejňovat byty nabízené právě zaregistrovaným žadatelům.

Navíc otevře kontaktní centrum – kancelář, jejíž pracovníci zájemcům o městský byt poradí s orientací v novém systému.

„Místo bude určeno každému, kdo potřebuje pomoc či radu při řešení bytové situace. Pomůže občanům, kteří dostali výpověď z nájmu, seniorům, kteří se nezorientovali v systému státní sociální pomoci, či matkám samoživitelkám, jež si nemohou dovolit platit komerční nájemné,“ popsal Šlouf.

Při registraci do nového systému zájemci o městský byt poskytnou údaje o své situaci a budou zařazení do příslušné kategorie. Ty budou například pro mladé rodiny, samoživitele s dětmi nebo pro seniory.

Na portálu si pak budou moci vybírat, o jaký byt by měli zájem z nabídky určené právě pro jejich skupinu. Každý zájemce si bude moci podat přihlášku o byt, ve kterém by chtěl bydlet,“ řekl David Šlouf.

Upravený systém přidělování bytů se rozjede od nového roku

Radní tvrdí, že od změny očekává zlepšení transparentnosti systému a zrychlení procesu získání bytu od podání žádosti do jejího vyřešení.

Zástupci města se přitom chtějí zaměřit především na seniory, mladé rodiny, zdravotně znevýhodněné, ale i na lidi, kteří přišli o bydlení. „Je lepší předejít tomu, aby skončili na ubytovně nebo aby se kvůli tomu rodiny rozpadaly,“ konstatoval Šlouf.

Šéf bytového odboru magistrátu Zdeněk Švarc předpokládá, že se upravený systém rozjede od nového roku. Tvrdí, že poptávka po městských bytech výrazně vzrostla.

Město eviduje zhruba dvě tisícovky žádostí

„Hodně je to vidět na zveřejněných nabídkách. Před třemi čtyřmi roky se stávalo, že se ani nikdo nepřihlásil. Dnes už je v případě zajímavých bytů třeba přes dvě stě zájemců,“ uvedl.

Švarc je přesvědčen, že hlavním důvodem je cena nájemného 82 korun za metr čtvereční, což je podle něho zhruba polovina průměrné ceny na trhu. Švarc upřesnil, že pokud se v novém sytému objeví víc zájemců o jeden byt, bude se rozhodovat podle počtu bodů, které žadatelé získali na základě zhodnocení jejich situace.

Město nyní eviduje zhruba dvě tisícovky žádostí o městský byt. Po registraci v rámci nového systému bude možné podávat přihlášky o byt prostřednictvím internetu nebo v kontaktním centru.

„Díky registracím zájemců zjistíme, v jakých skupinách je největší poptávka, a město tomu bude moci postupně přizpůsobovat nabídku,“ konstatoval.

Zástupci Plzně se chtějí víc zaměřit na problematiku bydlení mladých rodin. Podle odhadů magistrátu bude v nejbližší době zapotřebí postavit 500 takzvaných startovacích bytů. Prvních 56 bytů pro mladé je plánováno v lokalitě Zátiší, kde má vzniknout celkem přes 180 bytů.

V Plzni jsou zhruba tři tisícovky městských bytů, což zahrnuje například i byty v domech s pečovatelskou službou.

Autor: idnes.cz