Desítky milionů korun, které zbyly z rozpočtu za uplynulý rok, použije Plzeň na řadu projektů. Celkem 15 milionů poputuje na úpravy prostranství u hlavního vlakového nádraží. Z dalších peněz pak město například opraví byty.

„Před nádražím vznikne nová provozní budova, kde budou mimo jiné stánky s gastro službami,“ uvedl na včerejším jednání městského zastupitelstva David Šlouf (ODS), radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.

Podle náměstka primátora pro dopravu a životní prostředí Michala Vozobule (TOP 09) vyroste na místě i nové informační centrum. „Místo v Šumavské ulici je jakousi bránou do města. V rámci revitalizace prostoru u nádraží je důležité hlavně vyzdvihnout, že v místě vznikne nové infocentrum. Diskutuje se také o tom, že zde bude mít zastoupení i dopravní podnik s carsharingem,“ zhodnotil Vozobule. Nová provozní budova by mohla vyrůst v řádu několika let.

Volné finanční zdroje v celkové výši 224 milionů korun získalo město hlavně úsporou výdajů za minulý rok.

„Je to standardní přebytek. Magistrátu města připadne celkem 133 milionů korun, městským obvodům 91 milionů. Díky pozitivní bilanci tak můžeme spustit další akce a projekty, které v rozpočtu původně zahrnuty nebyly,“ dodal Šlouf.

Dalších devět milionů uvolní město na opravu spojovacích chodeb v domově pro osoby se zdravotním postižením Nováček v Plzni-Bolevci. „V zařízení jsou těžce postižené děti, mám radost, že uspořené peníze pomohou také jim. Chodby v domově nejsou vytápěné ani izolované, takže je nutné udělat nové topení,“ dodal Šlouf.

Částku 950 tisíc korun město využije na služby Senior Expres, které mohou využít lidé starší 70 let a zdravotně postižení občané. Necelé tři miliony korun posílí rozpočet v rámci opravy tramvajové trati Slovanská.

Kam poputují ušetřené peníze?

∙ zpevnění a úprava prostoru u hlavního vlakového nádraží před novým terminálem v Šumavské ulici (15 milionů)

∙ rekonstrukce bytového a nebytového fondu města Plzně (9 milionů)

∙ rekonstrukce spojovací chodby v domově pro osoby se zdravotním postižením Nováček (9 milionů)

∙ zateplení 51. mateřské školy v Částkově ulici (3,6 milionu)

 

ZDROJ: denik.cz