Také přibývá prodej nemovitostí přímo mezi prodávajícím a kupujícím bez prostředníka v podobě realitní kanceláře.Kupující i prodávající láká především lepší cena nulová provize, rychlost transakce, ale také šíře nabídky.

„Na přímo bez zprostředkovatele v roce 2018 proběhla asi pětina

realitních transakcí a letos to bude určitě ještě mnohem více,“ vysvětlil Henderik Meyer, CEO Bezrealitky.

Podle realitního agenta Jindřicha Kubce v Plzni největší zájem byl a stále je o malé byty 1+1, 2+kk, a to z důvodu nižších nákladů. Pro mnohé kupující je takový byt jako startovací, přechodné bydlení. Případně ho vnímají jako investici do budoucna.

„Tyto byty si nejčastěji vybírají absolventi,“ doplnil Jindřich Kubec.

„Průměrná cena bytu v Plzni je 2 901 537 korun. Na mnoha místech v Plzni probíhá nová výstavba.

Staví se U Boleváku, v Černicích, U Papírny, v Nemocniční ul., v Kollárově i Karlovarská ulici. Nová výstavba stále více zdražuje a z tohoto důvodu táhne výše i ceny nemovitostí staršího typu.

Hitem se stávají v posledních letech krátkodobé pronájmy, které mohou i slušně vydělávat. Také je s nimi daleko větší starost. Pro řadu obyvatel bytů totiž krátkodobé pronájmy v jejich domě představují nekoordinovanou a vysokou zátěž.

„Tito krátkodobí návštěvníci jsou často velmi neohleduplní a nedodržují domovní řád. Typické jsou návraty pozdě v noci, provázené hlukem a nepořádkem po domě,“ vysvětlil Jindřich Kubec.

 

zdroj: denik.cz